- ENGEnglish
Állatkertünkben több száz különböző állatfajjal ismerkedhetnek a látogatók. Közülük jó néhány faj tartása már több évtizedes, sőt akár százévesnél is hosszabb múltra tekint vissza intézményünkben. A jubileumi emlékévhez kapcsolódóan rendszeresen teszünk közzé olyan összefoglalókat, amely egy-egy állatcsoport vagy állatfaj budapesti tartásának történetét tekinti át, természetesen korabeli fényképekkel is kiegészítve.
Több mint száz éve tartunk egzotikus denevéreket, nagyobbrészt trópusi gyümölcsevő fajokat. A hazaiakat évtizedek óta mentjük, sőt az Állatkert parkja maga is olyan élőhely, amelyet az őshonos denevérek szívesen választanak élőhelyüknek.
Nemcsak az emlősök, a madarak és a hüllők, hanem az ízeltlábúak tartásának is nagy hagyományai vannak Állatkertünkben. Cikkünkből kiderül, hogyan kell gondoskodni a Lepkekert lakóiról, és hogy hogyan segítettünk David Attenborough filmes csapatának.
Állatkertünkben a régóta bemutatott fajok közül a vízilovak tartásának vannak a legnagyobb hagyományai. Bár nem mi voltunk az első vízilótartók, de nincs még egy állatkert a világon, ahol ilyen régóta foglalkoznának megszakítás nélkül vízilovakkal.
Állatkertünk története során a fókák mindig nagy népszerűségnek örvendtek a közönség körében. Pedig tartásuk nem egyszerű, és az általuk igényelt tengeri halat egyes időszakokban szinte megoldhatatlan volt biztosítani.
A baglyok is fontos szereplői Állatkertünk történetének. Hiszen már az 1866-os megnyitásra külön mesterséges várrom épült a számukra. Az idők során szinte az összes hazai és jó pár egzotikus bagolyfajt is bemutattunk a nagyközönségnek.
Állatkertünkben 1868 óta foglalkozunk zsiráfokkal: az elsőt még Ferenc József ajándékozta Erzsébet királyné közbenjárására. Az idők során harmincnégy zsiráf született itt, sokuk világra jövetele mérföldkő volt az állatkerti zsiráftartás történetében.
A futómadarak tartásának története Állatkertünkben egyidős az intézménnyel, hiszen emut már az 1866-ban is láthatott a nagyközönség, de az elmúlt bő másfél évszázad során struccokat, nandukat és kétféle kazuárt is láthatott itt a nagyközönség.
A jubileumi emlékévhez kapcsolódó sorozatunkban most az Állatkertünkben élt orrszarvúak történetét meséljük el, az 1894-ben érkezett szumátrai orrszarvútól a világ első „lombik orrszarvújának” megszületésén át egészen a jelenig.
A vidrák tartásának története Állatkertünkben egyidős magának a kertnek a történetével. Hiszen a látogatók már az 1866-os megnyitáskor is láthattak vidrát.
Az online Mackófarsang részeként ezúttal az elmúlt 155 évben Állatkertünkben élt medvéknek szenteltünk egy letölthető és kinyomtatható füzetet. Mesélünk Kristófról, Deák Ferenc kedvencéről, vagy Nóráról, aki nápolyiért útba ejtette az édességárust.